Swędzenie i pieczenie okolic intymnych u kobiet – przyczyny i leczenie
Infekcje intymne zdarzają się u większości kobiet. Najczęściej towarzyszą im objawy jak swędzenie oraz pieczenie okolic intymnych. Jakie są główne przyczyny takich dolegliwości? W jaki sposób przeprowadza się wtedy diagnostykę? Jak wykonuje się leczenie?
Czym są infekcje intymne u kobiet?
Termin infekcji intymnych u kobiet odnosi się do różnego rodzaju infekcji, które dotykają narządów rodnych damskich. Mogą one dotyczyć sromu, czyli zewnętrznej części tych narządów, pochwy, ale też macicy, przydatków.
Takie infekcje są bardzo popularne i szacuje się, że ma z nimi do czynienia niemalże każda kobieta na różnych etapach swojego życia. Ważne jest więc wtedy szybkie zareagowanie, gdy się pojawią, a także zapobieganie im, aby już się nie rozwijały.
Co wywołuje infekcje intymne?
Za powstawanie infekcji intymnych u kobiet odpowiedzialne są głównie bakterie, następnie grzyby oraz wirusy.
Wiele z drobnoustrojów jak bakterie i grzyby bytuje we florze pochwy, natomiast w niesprzyjających okolicznościach może dochodzić do ich nadmiernego namnażania, co przekłada się wtedy na pojawienie się nieprzyjemnych dolegliwości.
Infekcjom intymnym u kobiet sprzyjają przede wszystkim:
- niewystarczająca albo nadmierna higiena intymna
- częste kontakty seksualne z różnymi partnerami
- infekcja występująca u obecnego partnera
- noszenie nieprzewiewnej bielizny oraz obcisłych spodni
- osłabienie organizmu
- wahania hormonalne
- okres menopauzy
- używanie antykoncepcji hormonalnej
- nadmierny stres
- korzystanie z publicznych toalet
- niektóre schorzenia, na przykład cukrzyca
Jakie objawy dają infekcje intymne?
W przypadku infekcji intymnych dochodzi do pojawienia się charakterystycznych objawów – wskazuje lekarz z klinikagalena.pl.
Najczęściej kobiety zauważają u siebie objawy jak pieczenie i swędzenie okolic intymnych, ale również mogą wtedy pojawić się upławy, nieprzyjemny zapach, bolesność podczas stosunku seksualnego.
Jak diagnozuje się infekcje intymne u kobiet?
Jako że infekcje intymne mogą mieć zróżnicowane przyczyny, duże znaczenie ma wtedy prawidłowa diagnostyka. W jaki sposób określa się powód wystąpienia takich schorzeń i dobiera leczenie?
Przede wszystkim konieczne jest udanie się do gabinetu ginekologicznego, gdzie lekarz będzie mógł przeprowadzić badanie ginekologiczne. Już na tej podstawie może on postawić diagnozę i dobrać leki, ale również może on wykonać wymaz, który będzie poddany analizie laboratoryjnej. Na tej podstawie można ocenić następnie, jakie są dokładne patogeny wywołujące dolegliwości i dobrać właściwe leczenie – wyjaśnia lekarz z klinikagalena.pl.
Jak leczy się zakażenia intymne u kobiet?
Leczenie przede wszystkim bazuje na dobraniu odpowiednich leków stosowanych dopochwowo albo też w formie tabletek, kapsułek do zażywania doustnie.
Rodzaj leków jest dobierany na podstawie wyników badań lub też wykorzystuje się leki o szerokim spektrum działania na różne patogeny.
Aby przyspieszyć leczenie oraz zapobiec nawrotom dolegliwości, duże znaczenie ma również odpowiednie postępowanie – właściwa higiena, unikanie kontaktów seksualnych, wyleczenie partnera.