Akt notarialny – czym jest i kiedy jest on konieczny?

Read Time:2 Minute, 5 Second

Wiele czynności prawnych wymaga potwierdzenia ich za pomocą odpowiedniej dokumentacji – są to akty notarialne, które przygotowuje notariusz. Czym dokładnie są akty notarialne oraz kiedy konieczne jest ich spisanie?

Co to jest akt notarialny?

Termin aktu notarialnego jest związany z określonym typem dokumentu, który ma skutki prawne, ponieważ został on zawarty w kancelarii notarialnej. Dzięki temu może być on wykorzystany do prowadzenia różnych czynności prawnych, gdy wymagają tego przepisy prawa.

Akty notarialne w określonych przypadkach są niezbędne, ponieważ w przeciwnym przypadku dotyczące ich czynności nie będą miały mocy prawnej. Przykładowo dotyczy to sprzedaży i kupna nieruchomości, ponieważ przepisy wymagają, aby wykorzystać wtedy umowę notarialną. W przeciwnym przypadku umowa zawarta bez obecności notariusza po prostu nie będzie ważna.

Dokument jak akt notarialny ma odpowiednią strukturę i musi zawierać wszystkie wymagane przepisami informacje dotyczące stron, sprawy, niezbędne oświadczenia strony, ich podpisy, a także podpis notariusza.

Osoby, które podpisują akt notarialny, mogą po jego sygnowaniu otrzymać wypis aktu notarialnego i wykorzystać go do różnych celów – podkreśla notariusz z kancelarii knuplerz.pl prowadzącej kompleksowe usługi notarialne w Krakowie.

Jakie dokumenty muszą mieć formę aktu notarialnego?

Do kategorii dokumentów, które muszą mieć formę aktu notarialnego, zalicza się szeroką gamę dokumentacji. Są to w szczególności:

  • dokumenty dotyczące przeniesienia własności nieruchomości, na przykład umowy sprzedaży i kupna mieszkania, domu, gruntu, ale również dokumenty darowizny nieruchomości czy dokumenty dotyczące podziału nieruchomości
  • dokumenty dotyczące okazjonalnego wynajmu nieruchomości – konieczne jest wtedy notarialne oświadczenie najemcy o dobrowolnym poddaniu się przez niego eksmisji z lokalu
  • testament notarialny, który jest spisywany w obecności notariusza, a następnie wprowadzaniu do rejestru testamentów
  • umowy dotyczące rejestracji spółek, w tym spółki komandytowej, z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnej, komandytowo-akcyjnej
  • umowy dotyczące przedłużenia użytkowania wieczystego
  • poświadczenie dziedziczenia
  • zrzeczenie się dziedziczenia
  • umowy o dział spadku, gdy w skład masy spadkowej wchodzi nieruchomości

Warto też wskazać, że nawet jeśli przepisy nie wymagają zastosowania formy aktu notarialnego, może być on wykorzystany.

Akt notarialny – jak go przygotować?

Aby przygotować akt notarialny, należy udać się do kancelarii notariusza, ponieważ to właśnie tam spisywane są tego typu akty. W przypadku, gdy strona ni może udać się do kancelarii, notariusz może też udać się do niej, na przykład do jej domu.

W pierwszej kolejności należy skontaktować się z kancelarią notarialną i zaprezentować swoją sprawę. Wtedy pracownik kancelarii wyjaśni, jakie dokumenty trzeba przygotować i dostarczyć oraz umówi termin podpisania aktu notarialnego – wyjaśnia kancelaria knuplerz.pl.

Ile kosztuje spisanie aktu notarialnego?

Koszty związane z przygotowaniem aktów notarialnych zależą od ich typu i wynoszą od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Mogą być też zastosowane dodatkowe opłaty.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Jak stworzyć efektowne opakowania na produkty?
Next post Swędzenie i pieczenie okolic intymnych u kobiet – przyczyny i leczenie