Ginekomastia u mężczyzn – czym jest i jak ją zmniejszyć?

Read Time:2 Minute, 2 Second

Przerost gruczołu piersiowego u mężczyzn określany jest mianem ginekomastii. Czym dokładnie charakteryzuje się taka dolegliwość? Kiedy najczęściej do niej dochodzi? W jaki sposób można ją leczyć?

Co to jest ginekomastia?

Ginekomastia to stan chorobowy, w którym tkanka piersi u mężczyzn powiększa się, co powoduje pojawienie się wyraźnie zarysowanych piersi. Taka dolegliwość występuje wtedy, gdy w organizmie dochodzi do braku równowagi hormonów, w szczególności estrogenu i testosteronu, co prowadzi do wzrostu tkanki piersi.

Kogo dotyka ginekomastia?

Ginekomastia może dotyczyć mężczyzn w każdym wieku, od niemowląt po dorosłych. Jest to częsty stan u noworodków, u których w większości przypadków tkanka piersi zniknie sama w ciągu kilku tygodni. Z kolei u dorosłych mężczyzn ginekomastia może być uporczywym i wstydliwym stanem, który może wymagać leczenia.

Jakie są przyczyny ginekomastii?

Oprócz zaburzeń równowagi hormonalnej, ginekomastia może być również spowodowana przez niektóre leki, takie jak te stosowane w leczeniu raka prostaty, wysokiego ciśnienia krwi, sterydy. Inne czynniki, które mogą przyczyniać się do ginekomastii, to otyłość, choroby wątroby i niektóre zaburzenia genetyczne.

Jak leczy się ginekomastię?

Leczenie ginekomastii zależy od przyczyny tego stanu. Najczęściej wykorzystuje się w tym przypadku poniższe postępowanie:

Obserwacja

W niektórych przypadkach powiększenie tkanki piersi u mężczyzny może ustąpić samoistnie bez żadnego leczenia. Dzieje się tak często w przypadku nastolatków, u których ginekomastia występuje w wyniku zmian hormonalnych.

Zmiana leków

Jeśli ginekomastia jest spowodowana konkretnym lekiem, lekarz może zalecić przerwanie lub zmianę leku. W niektórych przypadkach przepisywane są odpowiednie leki w celu zmniejszenia wzrostu tkanki piersi.

Liposukcja

Jest to małoinwazyjna procedura, która polega na usunięciu nadmiaru tłuszczu z piersi przez małe nacięcie oraz odessanie go z użyciem specjalnego urządzenia. Ta procedura jest najskuteczniejsza w przypadkach, gdy ginekomastia jest spowodowana nadmiarem tkanki tłuszczowej.

Zabiegi chirurgiczne

W ciężkich przypadkach lub przypadkach, gdy ginekomastia była obecna przez długi czas, może być zalecana operacja. Stosowana w tym przypadku procedura polega na usunięciu tkanki gruczołu piersiowego i nadmiaru skóry. Zabieg ten jest najskuteczniejszy w przypadkach, gdy ginekomastia jest spowodowana nadmiarem tkanki gruczołowej. Zabiegi w tym zakresie wykonuje chirurg plastyczny Raczkowska Kraków to miasto, w którym znajduje się jej klinika chirurgii plastycznej.

Zmiany stylu życia

Jeśli ginekomastia jest spowodowana otyłością, piciem nadmiernej ilości alkoholu, w takim przypadku warto pamiętać również o dokonaniu zmian w stylu życia. Zmiana diety oraz rezygnacja z alkoholu pozwalają na osiągniecie bardzo dobrych efektów. Podsumowując, gdy u mężczyzny dochodzi do pojawienia się ginekomastii, w takim przypadku warto udać się do lekarza, aby przeprowadzić odpowiednią diagnostykę. Na podstawie wyników można dobrać najlepszą metodę leczenia.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Czym są sprężyny gazowe i gdzie są one używane?
Next post Jakie zabiegi medycyny estetycznej są najskuteczniejsze?