Jak wybrać odpowiednie miejsce na ogród?

Read Time:2 Minute, 14 Second

Zbliża się wiosna. Już czas pomyśleć o tym gdzie założyć ogródek warzywny, jeśli dotychczas nie był taki robiony. Wybór odpowiedniego miejsca wymaga starannego planowania. Zanim zacznie się sadzić warzywa trzeba włożyć sporo pracy, aby przygotować odpowiednie miejsce. Od niego zależy czy będzie można cieszyć się obfitymi zbiorami, pysznych warzyw.

Lokalizacja

Pierwszą rzeczą na którą trzeba zwrócić uwagę jest lokalizacja. Roślinom należy zapewnić dostęp światła słonecznego. Miejsce nie może być zbyt zacienione, bo rośliny będą słabo rosły.  Miejsce na ogród, oprócz tego, że powinno być nasłonecznione, to powinno być również osłonięte od dużych wiatrów, które utrudniają roślinom wzrost i mogą je łamać. Jeśli nie ma naturalnej osłony od wiatru w postaci krzewów czy drzew wówczas można ogródek ogrodzić specjalną siatką zabezpieczającą przed wiatrem. 

Wielkość

Miejsce na ogród powinno być dostatecznie duże, aby rosnące rośliny miały odpowiednie warunki do wzrostu. 

Gleba

Kolejną niezwykle ważną kwestią jest oczywiście ziemia. Gleba pod ogród warzywny powinna być żyzna i bogata w składniki odżywcze gleba próchnicza. Substancje te są niezbędne aby warzywa mogły dobrze się rozwijać. Aby zmierzyć kwasowość gleby można to zrobić przy pomocy kwasomierza bądź też jeśli ktoś takiego nie posiada można zbadać próbkę gleby w stacji chemiczno-rolniczej. Takie informacje będą przydatne i rzetelne. 

Ziemia pod warzywa powinna mieć odczyn lekko kwaśny lub obojętny. 

Najbardziej polecanym pH gleby dla ogródka warzywnego jest między 6-7 pH. Gleby zbyt kwaśne będą utrudniały roślinom pobieranie składników pokarmowych. Jeśli po zbadaniu ziemi okazało się, że jest zbyt kwaśna należy dodawać do ziemi zmieloną kredę lub co kilka lat stosować nawóz wapniowo-magnezowy. 

Dostęp do wody

Dla rośliny niezbędny jest również dostęp do wody. Tworzenie więc ogródka gdzie nie ma dostępu do niej będzie niezbyt rozsądnym posunięciem gdyż będzie wymagało dużo dodatkowej pracy i wysiłku w dostarczenie tej wody do ogrodu, np. wiadrami. To ciężka praca. Lepiej więc ogród zaprojektować w takim miejscu gdzie da się zastosować system nawadniania lub podlewania bądź po prostu miejsce gdzie da się dosięgnąć zwykłym szlauchem podłączonym do kranu. 

Mini ogród w skrzyniach

Nie każdy dysponuje odpowiednio dużym miejscem na ogród warzywny. Nie każdy również chce mieć duży ogród. Jeśli na własne potrzeby chce się posadzić tylko niewielką ilość warzyw- można to zrobić w skrzyniach ustawionych na podwórzu, tarasie lub nawet na balkonie. Taka mini uprawa ma również swoje zalety. Jest zdecydowanie mniej pracy przy wyrywaniu chwastów, podlewaniu. Bliskość takiego ogródka od domu to również niewątpliwie duża zaleta. W skrzyniach będą dobrze rosły pomidory, marchew, cebula, czosnek, fasolka oraz wiele innych warzyw. Skrzynie to również świetny pomysł na własną uprawę ziół. 

Podsumowanie

Ogród wymaga wiele wysiłku, pracy i czasu. Nic jednak nie zastąpi satysfakcji z własnej uprawy warzyw, które zawsze są pod ręką, świeże i zdrowe, wyhodowane na własnych zasadach.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Jak wybrać sprzęt do gry w tenisa
Next post Postępowanie restrukturyzacyjne – pojęcie, rodzaje, zasady