Budowa lub transformacja działu IT w firmie – jak przeprowadzić rekrutację?

Read Time:2 Minute, 50 Second

Znalezienie odpowiednich pracowników do działu IT w firmie często jest poważnym wyzwaniem. Jak łatwiej przeprowadzić rekrutację IT?

Doświadczony, posiadający szeroką wiedzę i umiejętności informatyk może pomóc firmie w jej rozwoju i codziennym funkcjonowaniu. Jak go znaleźć? W tym celu prowadzona jest rekrutacja IT. Na czym dokładnie polega tego typu rekrutacja pracowników? W jaki sposób ją przeprowadzić? Dlaczego jest ona taka ważna z punktu widzenia biznesu?

Kiedy konieczna jest rekrutacja IT?

Proces rekrutacji IT, czyli poszukiwania pracowników do działu informatycznego jest prowadzony przez firmy w różnych sytuacjach.

Najczęściej rekrutacja IT następuje wtedy, gdy firma tworzy nowy dział IT i potrzebuje do niego pracowników. Również jest ona realizowana wtedy, gdy konieczna jest transformacja działu IT, aby mógł on w wyższym stopniu odpowiadać obecnym wymogom firmy w obliczu jej dynamicznego rozwoju.

Warszawa to tylko jedno z miast, w którym obecnie prowadzi się rekrutację w branży IT. Również każdego dnia poszukiwanie nowych pracowników następuje w innych miastach w Polsce, w których poszukiwani są specjaliści w różnych obszarach informatyki.

Rekrutacja IT – jak ją przeprowadzić?

Podczas rekrutacji IT kluczowe znaczenie ma wyznaczenie wymogów, jakie mają spełnić kandydaci, a także wyselekcjonowanie na tej podstawie odpowiednich osób, które będą się w nie wpisywać.

W przypadku poszukiwania pracowników na stanowiska w dziale IT kluczowe znaczenie mają ich umiejętności twarde, czyli posiadana wiedza i doświadczenie w zakresie konkretnych technologii, obsługi programów, systemów.

Przeprowadzenie rekrutacji IT może obecnie odbywać się na kilka sposobów, co również wpływa na jej efekty. W jaki sposób poszukuje się pracowników do działów IT?

Samodzielna rekrutacja IT

W tym przypadku rekrutacja IT odbywa się we własnym zakresie i odpowiedzialny jest za nią dział HR lub wyznaczona osoba w firmie.

Takie rozwiązanie jest najtańsze, ale z drugiej strony niesie ono za sobą ryzyko wybrania nieodpowiedniej osoby. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy rekruter nie ma odpowiedniej wiedzy informatycznej, dlatego też trudno jest mu zweryfikować kompetencje kandydatów.

Właśnie dlatego samodzielna rekrutacja IT polecana jest głównie wtedy, gdy poszukuje się pracowników do firmy IT, a procedury związane z ich selekcją wykonuje osoba z szeroką wiedzą w danym obszarze informatyki.

Zlecenie rekrutacji IT zewnętrznej firmie

Drugim rozwiązaniem jest rekrutacja IT prowadzona w formie outsourcingu. W takiej sytuacji czynności zlecane są zewnętrznej firmie outsourcingowej, która posiada odpowiednie przygotowanie w tym zakresie i może kompleksowo pomóc klientowi w poszukiwaniu właściwych pracowników.

Warto przy tym zaznaczyć, że firmy rekrutacyjne również mogą specjalizować się w rekrutacji IT. Właśnie takich ofert warto wtedy poszukiwać, ponieważ firma bez wiedzy w tym zakresie również może przyczynić się do podjęcia błędnej decyzji związanej z wyborem właściwego kandydata do pracy na danym stanowisku. Obecnie takie usługi oferują również firmy informatyczne, na przykład IT Center Warszawa.

Dlaczego rekrutacja IT jest tak istotna dla firmy?

Przeprowadzenie rekrutacji IT ma bardzo duże znaczenie z punktu widzenia każdej firmy, w której sprawne działanie działu informatycznego przekłada się również na niezawodną pracę całej jej struktury.

Gdy rekrutacja IT nie zostanie przeprowadzona prawidłowo, może skutkować to zatrudnieniem na konkretne stanowiska osób z nieodpowiednimi kwalifikacjami, które nie będą mogły wtedy zrealizować stojących przed nimi zadań. W efekcie może to przełożyć się również na gorsze funkcjonowanie firmy, która będzie w wyższym stopniu narażona na awarie infrastruktury informatycznej, wycieki i utratę ważnych danych, utratę swojego wizerunku, a nawet wysokie kary.

Wobec tego rekrutacja IT przeprowadzona przez profesjonalnego rekrutera IT z dużą wiedzą i doświadczeniem pozwala na znalezienie pracowników dopasowanych do wymogów konkretnego stanowiska pracy, którzy będą mogli pomóc w rozwoju biznesu dzięki swoim kompetencjom.

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Skakanie sprzyja integracji! Imprezy firmowe w parkach trampolin
Next post Jak urządzić szybką przeprowadzkę? Skorzystaj z usług przeprowadzkowych!