Przebarwienia posłoneczne na skórze – jak je zlikwidować?

Read Time:2 Minute, 3 Second

Przebarwienia posłoneczne są dla wielu osób poważnym problemem. Jak dochodzi do ich powstania? W jaki sposób można je zredukować?

Czym są przebarwienia posłoneczne?

Przebarwienia posłoneczne, to płaskie, brązowe lub czarne plamy, które pojawiają się na skórze w wyniku ekspozycji na promienie ultrafioletowe (UV). Mogą mieć one postać niewielkich piegów, ale również większych zmian skórnych. Najczęściej pojawiają się na obszarach ciała, które są regularnie narażone na działanie promieni słonecznych, takich jak twarz, ramiona i ręce.

Kiedy najczęściej pojawiają się przebarwienia posłoneczne?

Przebarwienia posłoneczne mogą wystąpić niemalże u każdej osoby, przy czym niektóre są w wyższym stopniu narażone na ich powstawanie.

Do czynników sprzyjających powstawaniu przebarwień posłonecznych zaliczane są:

  • Wiek – takie zmiany skórne są częstsze u osób starszych, ponieważ skóra staje się mniej zdolna do regeneracji wraz z wiekiem.
  • Typ skóry – osoby o jasnej karnacji są bardziej podatne na słońce i mogą częściej mieć przebarwienia posłoneczne.
  • Ekspozycja na słońce – powtarzająca się ekspozycja na promienie słoneczne UV, zwłaszcza bez ochrony, zwiększa ryzyko wystąpienia przebarwień.
  • Solarium – korzystanie z solariów może również zwiększać ryzyko wystąpienia plam słonecznych, ponieważ emitują one promienie UV podobne do promieni słonecznych.
  • Leki – niektóre leki, takie jak niektóre antybiotyki i leki przeciwzapalne, mogą zwiększać wrażliwość skóry na słońce i zwiększać ryzyko przebarwień skóry.
  • Kosmetyki – również zwiększone ryzyko tworzenia się przebarwień dotyczy niektórych kosmetyków, na przykład kwasów czy retinoidów.

W jaki sposób można zmniejszyć przebarwienia posłoneczne?

Przebarwienia posłoneczne są zwykle nieszkodliwe, ale do dyspozycji jest szeroka gama metod, które pozwalają na ich zredukowanie. Jakie z nich są najlepsze? Takie zmiany skórne można przede wszystkim niwelować za pomocą dedykowanych do tego celu kosmetyków. Należą do nich miejscowe kremy oraz serum zawierające składniki takie jak witamina C, retinoidy czy kwas azelainowy, Stosowane regularnie pozwalają na rozjaśnienie przebarwień i nadają skórze jednolity wygląd. Drugim rozwiązaniem w tym przypadku jest skorzystanie z zabiegów medycyny estetycznej. W tym celu wykorzystywane są między innymi laseroterapia, peelingi chemiczne oraz peelingi mechaniczne, dzięki którym można poprawić wygląd skóry szybko i skutecznie. Lekarz medycyny estetycznej będzie mógł dobrać odpowiedni rodzaj zabiegu w zależności od typu skóry oraz rodzaju przebarwień skórnych. Profesjonalne zabiegi na przebarwienia – medycyna estetyczna Oświęcim – sprawdź ofertę i umów się na wizytę w sprawdzonym gabinecie medycyny estetycznej!

W jaki sposób można zapobiegać przebarwieniom posłonecznym?

Najlepszym sposobem zapobiegania plamom słonecznym jest ochrona skóry przed promieniami UV poprzez noszenie odzieży ochronnej, szukanie cienia i stosowanie kremów przeciwsłonecznych o SPF minimum 30. Warto zatem pamiętać o tym, gdy na skórze widoczne są plamy posłoneczne lub celem jest zapobieganie ich pojawieniu się na ciele.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Jak skoczyć ze spadochronem? To prostsze, niż myślisz!
Next post Dlaczego przedsiębiorstwa bankrutują?