Proteza ruchoma – czy warto? Zalety i wady protez wyjmowanych

Read Time:2 Minute, 15 Second

Protezy wyjmowane, ruchome można wykonać w wielu wariantach. Czy warto się na nie zdecydować? Jakie mają zalety i wady?

Gdy konieczne jest uzupełnienie braku lub też większych braków zębowych, niezbędny jest dobry protetyk Warszawa jako stolica Polski może wtedy zaoferować dostęp do wieli rekomendowanych gabinetów stomatologicznych oferujących leczenie protetyczne. Dostępne są w nich również protezy ruchome. Co warto wiedzieć na ich temat?

 

Proteza ruchoma zębów – co to jest?

Protezy ruchome są typem protez zębowych, które przeznaczone są do wyjmowania z ust. Nie są one zatem mocowane na stale w jamie ustnej i można je wyciągać.

 

Ruchome protezy zębowe są dzielone na różne kategorie i mogą one dotyczyć zarówno pojedynczych braków zębowych, jak i większych braków. Stosowane są też przez tych pacjentów, u których wystąpiło bezzębie.

 

Osobom zamierzającym wybrać się do specjalisty jak protetyk Warszawa daje dostęp do sprawdzonych gabinetów, gdzie usługi prowadzone są na najwyższym poziomie.

 

Rodzaje protez ruchomych

Protezy ruchome można podzielić na różne rodzaje w zależności od tego, jaką mają one konstrukcję:

 

Protezy akrylowe

Wykonane są w całości z akrylu – tworzywa sztucznego. Składają się one wtedy z płytki oraz z osadzonych na nich zębów. Protezy te mogą powodować dyskomfort oraz ból u pacjenta, a także wywoływać problemy z żuciem. Mają najniższe ceny. Są one refundowane jako jedyne przez NFZ.

 

Protezy szkieletowe

Lepszy komfort mogą zapewnić protezy szkieletowe. Tego typu protezy powstają na bazie specjalnych tworzyw i osadzone są na metalowym szkielecie. Są one przez to mniejsze od akrylowych i wygodniejsze, a także nie powodują tak dużej niewygody.

 

Protezy elastyczne

Powstają one z elastycznych materiałów i ich konstrukcja podobna jest do protez szkieletowych, natomiast nie mają one elementów metalowych. To powoduje, że nie tylko wyglądają estetycznie, ale także są bardzo wygodne. Nie są jednak na ogół zalecane przy bezzębiu. Do tego typu protez zaliczane są protezy nylonowe, acetalowe, akronowe.

 

Protezy overdenture

To rodzaj protez umieszczanych na zębach naturalnych albo wszczepach w postaci implantów. Wykorzystują one zatrzaski, dlatego są one łatwo mocowane i przez to nie przemieszczają się w jamie ustnej.

 

Protezy ruchome – czy warto z nich korzystać?

Protezy te mają swoje zalety i wady, więc przed skorzystaniem z nich warto je poznać.

 

Przede wszystkim protezy ruchome są przystępne cenowo i wybrane z nich – protezy akrylowe – są też refundowane. Te wyższej jakości mogą jednak zapewnić najwyższy poziom komfortu, co będzie oznaczało wyższy wydatek.

 

Warto też wskazać, że w niektórych dolegliwościach protezy ruchome są jedynym wyborem, gdy nie można zastosować innych uzupełnień protetycznych.

 

Z drugiej strony protezy ruchome nie zapewniają aż tak wysokiego komfortu jak protezy stałe, na przykład implanty stomatologiczne.

 

Profesjonalny protetyk Warszawa – specjalista doradzi w wyborze odpowiedniego rodzaju protezy, dlatego warto zdecydować się na wizytę w rekomendowanym gabinecie.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Podręczniki – gdzie warto je kupować?
Next post Dlaczego warto zamówić film reklamowy dla firmy?