Niepokojące znamiona – kiedy należy je usuwać?

Read Time:1 Minute, 44 Second

Na Twojej skórze widać znamiona? Nie wszystkie z nich trzeba usuwać. Są jednak takie, które powinno się jak najszybciej zlikwidować. Jak je rozpoznać?

Jeżeli konieczne jest szybkie usuwanie znamion Kraków zaprasza do działających w mieście gabinetów dermatologicznych, gdzie można skorzystać z kompleksowej obsługi specjalistów.

 

Znamiona – czy są niebezpieczne?

Pod pojęciem znamion znajdują się różne rodzaje zmian skórnych, które najczęściej mają postać ciemniejszych grudek albo plam.

 

Znamiona mogą mieć zróżnicowane pochodzenie, na przykład mogą one pojawiać się na skutek zmian naczyniowych, promieniowania UV, nieprawidłowego działania gruczołów łojowych lub potowych.

 

Większość znamion jest niegroźnych i nie wymagają one leczenia. Są jednak i takie, które powinno się usuwać, ponieważ mogą one wskazywać na rozwój niebezpiecznego nowotworu skóry – czerniaka.

 

Czerniak jest złośliwym nowotworem skóry, który wyróżnia się wysoką śmiertelnością. Gdy jednak zostanie zdiagnozowany szybko i usunięty, wtedy szansa na wyleczenie jest niemalże całkowita.

 

Jakie znamiona powinny wzbudzić podejrzenie?

Należy uważać przede wszystkim na te znamiona, które w ostatnim czasie uległy zmianom oraz charakteryzują się nietypowym wyglądem, na przykład są wypukłe, ciemne, sączy się z nich krew albo ropa.

 

Warto wskazać, że większe ryzyko pojawienia się zmian nowotworowych dotyczy również istniejących znamion, które zostały uszkodzone, na przykład podczas urazu czy golenia, a także zmian, które wystawiane są na działanie promieniowania UV, czyli nie są chronione przez odpowiednie kremy z filtrem.

 

Najlepiej zatem udać się do dermatologa wtedy, gdy zauważone zostaną niepokojące zmiany. Wykona on wtedy niezbędne badania i wskaże na drogę postępowania.

 

Usuwanie znamion – na czym polega?

W przypadku zmian, które mogą mieć charakter nowotworowy, stosowane są chirurgiczne metody ich usuwania. Są one zatem wycinane wraz z otaczającymi tkankami, a następnie przekazywane są one do dalszego badania histopatologicznego. Na jego podstawie można ocenić, czy rzeczywiście zmiana była czerniakiem. Gdy tak, wtedy stosuje się dalsze postępowanie lecznicze.

 

Jeżeli chodzi inne znamiona, które nie wykazują charakteru nowotworowego, najczęściej stosuje się usuwanie znamion laserowo. Taki zabieg pozwala wtedy na łatwe i szybkie pozbycie się zmian bez ryzyka pojawienia się widocznej blizny.

 

Umów się na usuwanie znamion w Krakowie – adresy gabinetów można sprawdzić już teraz online.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Czy warto zainwestować w klimatyzację do mieszkania?
Next post Czym jest benzokaina? Właściwości i przeznaczenie związku