Jak powinno się wyrzucać elektrośmieci?

Read Time:2 Minute, 8 Second

Elektrośmieci, czyli niepotrzebne urządzenia elektroniczne i elektryczne są dużym problemem dla środowiska naturalnego. Jak należy je wyrzucać?

 

Ludzkość produkuje dzisiaj oraz więcej elektrośmieci. Często wymieniane telefony, telewizory, komputery, sprzęty gospodarstwa domowego powodują, że coraz większym wyzwaniem staje się utylizacja tych, które nie są już potrzebne. Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma ich odpowiedni recykling oraz przetwarzanie. Gdzie zatem powinno się wyrzucać śmieci elektroniczne, by nie stanowiły one zagrożenia dla środowiska naturalnego?

 

Jak postępować z elektrośmieciami?

Niepotrzebna elektronika musi być zgodnie z prawem odpowiednio utylizowana. Przepisy zakazują wyrzucania elektrośmieci do normalnych kubłów oraz koszów na śmieci zmieszane oraz na te segregowane. Co zatem powinno się z nimi zrobić?

 

Elektrośmieci powinno się przekazywać do firm, które zajmują się ich odbiorem, a następnie odpowiednią utylizacją. Również prowadza one odzysk znajdujących się w takich urządzeniach związków, pierwiastków, które następnie mogą być ponownie wykorzystane z korzyścią dla środowiska naturalnego.

W jaki sposób można przekazać elektrośmieci do firm zajmujących się ich przetwarzaniem? Obecnie jest to możliwe na kilka sposobów.

 

  1. Skorzystanie ze zbiórek elektrośmieci

Aktualnie elektrośmieci są prowadzone regularnie w każdej gminie oraz mieście. Również ich organizacją zajmują się firmy prowadzące utylizację odpadów tego typu, na przykład w trakcie różnych wydarzeń jak pikniki ekologiczne czy dni miast i wsi.

 

Duże elektrośmieci, na przykład pralki, zmywarki, kuchenki można wystawić wtedy przed dom i zostaną one odebrane przez firmę. Mniejszą elektronikę można łatwo dostarczyć na eventy i wrzucić wtedy do odpowiednich pojemników.

 

  1. Skorzystanie z usług skupów

Nie każdy wie, ale elektrośmieci można także sprzedać. Dotyczy to przede wszystkim odpadów jak telefony komórkowe, części komputerowe, które przedstawiają sobą wyższą wartość. Można wtedy zarobić na sprzedaży.

 

Z ofertami firm prowadzących skup elektrośmieci można zapoznać się już w internecie i od razu sprawdzić ceny.

 

  1. Przekazanie elektrośmieci do firmy zajmującej się ich zbiórką

Istnieje też możliwość bezpośredniego przekazania elektrośmieci do firm, które odbierają tego typu odpady od swoich klientów.

 

W przypadku większej liczby elektrośmieci firma może też pomóc w organizacji transportu, dlatego też jest to wygodne rozwiązanie, gdy sprzętu jest sporo.

 

  1. Oddanie elektrośmieci przy zakupach

Jeśli kupuje się nowe sprzęty, na przykład jak lodówka, pralka czy zmywarka, można również oddać te dotychczas używane do sklepu. Dzięki temu można bardzo łatwo pozbyć się niepotrzebnego już sprzętu, gdy wymienia się go na nowy.

 

Taka usługa jest również możliwa do realizacji przy zakupach internetowych. Wtedy sklep realizujący dostawę od razu odbiera niepotrzebny już sprzęt elektroniczny przy transporcie nowego.

 

Gdy zatem masz w domu zalegające elektrośmieci, dzisiaj tego typu odpadów można pozbyć się na wiele sposobów – także szybko, łatwo i wygodnie!

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Jak urządzić szybką przeprowadzkę? Skorzystaj z usług przeprowadzkowych!
Next post Loty w tunelu aerodynamicznym – wypróbuj je sam!