Efektywne systemy oddymiania do obiektów

Read Time:1 Minute, 59 Second

Systemy oddymiania są ważnym elementem systemów przeciwpożarowych. Dzięki nim można efektywnie zapobiegać zagrożeniom pożarowym.

Nowoczesne systemy przeciwpożarowe – PPOŻ mogą zaoferować swoim użytkownikom wysoki poziom bezpieczeństwa w razie pojawienia się zagrożenia. W ich skład wchodzą nie tylko systemy sygnalizujące pożar, ale również inne rozwiązania. Wśród nich znajduje się system oddymiania, którego zadaniem jest odprowadzanie dymu powstającego w trakcie pożaru.

 

Co to jest system oddymiania?

System określany jako system oddymiania jest przeznaczony do sprawnego usuwania dymu oraz powstających podczas pożarów innych trujących gazów, aby umożliwić sprawną ewakuację osób znajdujących się w obiekcie.

 

Dodatkowo system oddymiania pozwala na odprowadzanie ciepła powstającego w trakcie pożaru, co powoduje, że może on zapobiec uszkodzeniu budynku na skutek wysokich temperatur. Zmniejsza też przez to koszty związane z powstaniem pożaru.

 

Wobec tego montaż systemu oddymiania w ramach instalacji przeciwpożarowej pozwala na uzyskanie wielu korzyści, co powoduje, że systemy tego typu są obecnie montowane w wielu obiektach.

 

Rodzaje systemów oddymiania

Systemy przeznaczone do oddymiania obiektów można podzielić na dwie główne kategorie pod kątem ich działania:

 

  1. Grawitacyjny system oddymiania – jest to rodzaj systemu, który funkcjonuje zgodnie z fizyką, czyli ogrzane powietrze wraz z dymami odprowadzane są wtedy za pomocą otwartych okien i klap. Wykorzystują one wtedy efekt przeciągu.

 

  1. Mechaniczny system oddymiania – w tym przypadku system wspomagany jest za pomocą odpowiednich urządzeń pozwalających na efektywniejsze oddymianie pomieszczeń. Stosowane są wtedy wentylatory, które usprawniają odprowadzanie dymu.

 

Oba rodzaje systemów może zaoferować firma https://awex.eu, która specjalizuje się w realizacji systemów przeciwpożarowych od lat i zapewnia swoim klientom obsługę na najwyższym poziomie.

 

System oddymiania – elementy

Aby system oddymiania zadziałał skutecznie, wszystkie jego elementy muszą ze sobą skutecznie współpracować. Na systemy tego typu składają się poniższe elementy:

 

  • Centrala – jest to główny element systemu przeciwpożarowego, który pozwala na jego zarządzanie i również umożliwia ona sprawne działanie systemu oddymiającego pomieszczenia.
  • Przycisk oddymiania – po jego naciśnięciu można uruchomić system oddymiania.
  • Klapy i okna oddymiające – za ich pomocą można odprowadzać dymy z obiektu.
  • Wentylatory do oddymiania – stosowane są wtedy zarówno wentylatory bytowe, jak i wentylatory pożarowe.
  • Bramy i drzwi przeciwpożarowe – są one również otwierane w celu efektywnego odprowadzania dymów.
  • Czujniki dymu – za ich pomocą przekazywana jest informacja do centrali, że doszło do pojawienia się zadymienia.
  • Kurtyny dymowe – zapobiegają rozprzestrzenianiu się dymu w obiektach.

 

Wybierając odpowiednią firmę, której domeną są systemy przeciwpożarowe, można zamówić system oddymiania gwarantujący maksymalną efektywność w momencie pojawienia się zagrożenia pożarowego.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Dlaczego warto zamówić film reklamowy dla firmy?
Next post Czy warto zainwestować w klimatyzację do mieszkania?