Czym jest benzokaina? Właściwości i przeznaczenie związku

Read Time:2 Minute, 7 Second

Benzokaina jest popularnym środkiem używanym w prowadzeniu znieczuleń miejscowych. Sprawdź najważniejsze informacje na temat tego związku!

W medycynie benzokaina używana jest bardzo często, dlatego też zetknęło się z nią już wielu pacjentów doświadczających różnych dolegliwości. Zobacz, czym dokładnie jest benzokaina, jakie ma ona właściwości, zastosowanie oraz gdzie można ją zakupić.

 

Co to jest benzokaina?

Związek określany jako benzokaina, również jako anestezyna, jest zaliczany do związków znieczulających o działaniu miejscowym. Pod względem chemicznym jest to ester kwasu p-aminobenzoesowego (PABA) oraz etanolu.

 

Obecnie benzokaina jest często używana w medycynie, między innymi stanowi ona skład środków znieczulających do używania miejscowego – naskórnego, dzięki czemu jest używana podczas znieczuleń. Jest ona związkiem bardzo dobrze tolerowanym, o niskim ryzku powstawania skutków ubocznych.

 

Czysta benzokaina ma postać białego albo krystalicznie białego proszku. Może też przybierać formę kryształów.

 

Jaki właściwości ma benzokaina?

Benzokaina jako związek z o działaniu znieczulającym wpływa na pracę receptorów bólowych. W przypadku, gdy dochodzi do stymulacji przez bodziec wywołujący ból, dochodzi do przemian powodujących blokowanie przekazywania sygnałów bólowych. W rezultacie benzokaina powoduje, że ból nie jest odczuwany.

 

Działanie tego związku jest bardzo szybkie, dlatego efekt znieczulający odczuwany jest niedługo po jego zastosowaniu. Nie wykazuje on jednocześnie bardzo poważnego ryzyka wystąpienia silnych skutków ubocznych. Właśnie dlatego jest on stosowany bardzo często podczas prowadzenia znieczuleń miejscowych.

 

Istnieje niskie ryzyko pojawienia się skutków ubocznych w postaci swędzenia, zaczerwienienia, podrażnienia skóry w miejscu podania. Należy też uważać, aby benzokaina (https://kofeina24.pl/produkt/benzokaina/) nie była stosowana na otwarte rany oraz oparzenia.

 

Związku tego nie powinno się stosować u osób starszych, a także u dzieci, ponieważ może on sprzyjać pojawieniu się nierównomiernej pracy serca, problemów z oddechem.

 

Kiedy stosuje się benzokainę?

Najczęściej benzokaina używana jest w przypadku pojawienia się konieczności znieczulenia miejscowego, na przykład w przypadku dolegliwości bólowych ze strony układu ruchu, przy bólu gardła, po ukąszeniach owadów. Również używana jest ona w przypadku zabiegów, aby złagodzić towarzyszące im dolegliwości.

 

W sprzedaży benzokaina dostępna jest w różnych formach, głównie jako żele, maści, aerozole. Również używana jest jako tabletki do ssania w przypadku bólu gardła.

 

Czy benzokaina jest dostępna bez recepty?

Aktualnie preparaty zawierające środek znieczulający miejscowo jak benzokaina są dostępne bez recepty i można kupić je w aptekach oraz w innych sklepach.

 

Również dostępna jest benzokaina czysta w formie proszku, którą można dodawać do innych produktów, na przykład olejów, ponieważ rozpuszcza się ona w nich bardzo dobrze.

 

Benzokaina – gdzie ją kupić?

Preparaty ze związkiem jak benzokaina są obecnie dostępne w aptekach oraz innych sklepach, również tych prowadzących sprzedaż online.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Previous post Niepokojące znamiona – kiedy należy je usuwać?
Next post Zakonne suplementy diety – na co mogą pomóc?