Niezwykła wyprawa rowerowa Rafała Gręźlikowskiego

Niezwykła wyprawa rowerowa Rafała Gręźlikowskiego

Niezwykła, samotna wyprawa rowerowa niepełnosprawnego Rafała Gręźlikowskiego.

Zobacz zdjęcia z wyprawy tutaj.
Zapraszamy na relację dzień po dniu z wyprawy "Zero Barier - zamki, ruiny i legendy" na naszym Facebooku.

Pod patronatem portalu Zero Barier, Rafał Gęźlikowski, niestrudzony rowerzysta po amputacji nogi, tropiciel zamkowych historii udał się 7 lipca na niezwykłą, samotną wyprawę życia, szlakiem zamków na Węgrzech i Słowacji. Samotna wyprawa „Zero Barier – zamki, ruiny i legendy” to 1000 km zmagań z własną słabością. Planowana rowerowa wyprawa życia będzie jego największym dotychczasowym wyzwaniem. Jedyna tego typu ekspedycja niepełnosprawnego rowerzysty jest wyjątkowa między innymi pod względem dystansu, trudności pokonywania górzystych rejonów Węgier, Słowacji i polskiego pogranicza, jak i czasu wyprawy.

Przez kilka tygodni, wspinając się samotnie wraz z rowerem na szczyty gór, śpiąc pod namiotem, podróżując
z ciężkim ekwipunkiem Rafał chce zdobyć kilkanaście zamków, by skończyć ostatecznie wyprawę w Wiśle. Na trasie jego wyprawy znajdą się m.in.: Zamek Holloko, Zamek Somoska, Zamek Boldogko, Zamek Krasna Horka, Zamek w Bojnicach,  Zamek w Czachcicach (najciekawszy z zamków na trasie, znajdujący się na Słowacji, uważany niegdyś na całkowicie niedostępny, obecnie okrzyknięty najbardziej upiornym zamkiem w tej części Europy).

Podczas zmagań Rafał korzystać będzie ze specjalnie przygotowanej na tą ekspedycję protezy 3R80, z hydraulicznym kolanem, która jest w pełni wodoszczelna i pozwoli nie tylko poruszać się w górzystym terenie ale również przemierzać napotykane strumienie wodne. Wyprawa Rafała  jest ukoronowaniem jego półrocznych przygotowań.

Rafał pragnie wykorzystać wyprawę do promowania turystyki osób niepełnosprawnych w ramach projektu aktywizacji osób niepełnosprawnych realizowanego przez Fundację Zero Barier, która jest patronem tej wyprawy. Jak sam mówi: „Chcę własnym przykładem, z pomocą mediów, pokazać innym niepełnosprawnym jak piękne może być życie, kiedy zamiast trwania w bezsilności po wypadkach, amputacjach - odnajdziemy w sobie siłę, pasję i będziemy zmierzali ku ich realizacji. Jak wiele jest niezwykłych miejsc na tym świecie i że warto czasami przeciwstawić się własnym słabościom. To czyni nas silniejszymi, szczęśliwszymi i bardziej samodzielnymi w codziennym życiu” – dodaje Rafał. Partnerem wyprawy jest firma OTTOBOCK POLSKA, która pomogła w przygotowaniu protezy kończyny oraz wyposażeniu Rafała w ekwipunek.

Rafał o sobie. Nazywam się Rafał Gręźlikowski. Mam 38 lat. Mam żonę i trójkę dzieci. Pracuję. Jestem niepełnosprawnym sportowcem po amputacji nogi na wysokości uda, do której doszło w wyniku walki z nowotworem. Ocaliłem tym sposobem swoje życie a mało tego stałem się osobą skazaną na optymizm, bowiem już nigdy więcej nie wstaję z łóżka lewą nogą !

Największą z moich pasji są zamki. Szczególnie ruiny zamków. Na terenie Polski odwiedziłem ich już ponad 300, oraz  kilkadziesiąt poza granicami. Wydałem książkę pt. "Zamki, ruiny i legendy" która jest zaledwie wstępem do przedstawienia wielu znanych, ale również kompletnie zapomnianych miejsc warownych w naszym kraju

Przez większość życia uprawiałem rozmaite dyscypliny sportu. Byłem mistrzem Polski osób niepełnosprawnych w biegu na 200 metrów (obecnie jestem jedyną osobą w Polsce biegającą o protezie), wielokrotnym mistrzem Polski osób niepełnosprawnych w wyciskaniu sztangi leżąc, wicemistrzem Polski w pięcioboju siłowym. Przed trzema  laty porzuciłem sport wyczynowy. Obecnie największą przyjemność sprawiają mi turystyczne wyprawy rowerowe.


Na relację z wyprawy zaprasza firma OTTOBOCK POLSKA